Nové motocyklové pneumatiky sjíždí z výrobního pásu

Nová pneumatika je pro každého nadšence motocyklového sportu něčím posvátným. Vypadá excelentně a láká k okamžitému odzkoušení. Nové, čerstvě vyrobené gumy mají na povrchu jemnou vrstvu jakéhosi slizu, je to z toho důvodu, aby se daly při výrobě dobře vyklápět z odlévací formy. Motocykloví experti, ale i zkušení amatéři vám potvrdí, že se pneumatiky optimálně zajedou až po nějaké době. Ta se liší podle toho, jak intenzivně se svým strojem pracujete, zpravidla to bývá zhruba 70 – 100 km. Někdo se snaží otřít ten „umělý sliz“ chechemickými prostředky, např. benzínem, ale v zásadě se to nedoporučuje.

motocros

Životnost pneumatik

Životnost pneumatik http://berantuning.cz/List/Pneumatiky je závislá primárně na způsobu jejich skladování. Neobuté pneumatiky byste měli skladovat ve svislé poloze a občas s nimi pootočit. Pokud máte náhradní ráfky a máte gumy obuté, ukládejte celá kola naopak do vodorovné polohy. Pneumatikám obecně škodí UV záření a chemické látky, např. benzín, ředidla, syntetické barvy a jiná rozpouštědla. Skladujte je na suchém a odvětrávaném místě. Životnost neobutých dobře sladovaných pneumatik uvádí výrobci zhruba 5 let.

Profil pneumatik a jejich velikost

Profil pneumatik vždy ovlivňuje jízdní vlastnosti. Kulatý profil udržuje optimální stabilitu na vozovce a je nejčastěji voleným typem obutí pro běžný silniční provoz. Ostřejší špičatý profil je vhodný pro dynamičtější jízdu s horší přilnavostí v zatáčkách. Velikost obutí volte přesně takovou, jakou udává výrobce. To se týká pochopitelně i šířky gum, výrobci dobře ví, co je pro váš stroj vhodné, a co ne. Jiným rozměrem obutí riskujete nehodu nebo závažný defekt a také případné problémy s policií, nebo s pojišťovnou.

motorkář

Typ pneumatik

Pokud dodržíte předepsaný rozměr, můžete si zvolit různé typy obutí. Existují varianty pro lepší přilnavost, pro větší komfort, nebo naopak pro sportovnější styl jízdy. Každému vyhovuje něco jiného a na trhu je více výrobců a mnoho různých druhů obutí. Určitý vliv má také typ vzorku, např. obvodový vzorek kombinovaný s véčkovým zvyšuje stabilitu na silnici, ale nezapomínejte, že i každý sebelepší vzorek má svou omezenou životnost.